Hurá, konečne sa blížia majstrovstvá sveta v hokeji. Už sa neviem dočkať, ako budem fandiť nášmu tímu a po tej tvrdej drine ich uvidím ako dvíhajú nad hlavu víťaznú trofej a radujú sa z prvého miesta. Počkať… Toto asi nehovorím o našej slovenskej hokejovej reprezentácii. A keď tak vezmem do úvahy realitu, naposledy sme my, hokejoví fanúšikovia, mohli takú scénu vidieť v roku 2002. Čo sa odvtedy zmenilo, že naši hokejisti sa už nedokážu dostať na takú úroveň ako pred 10 rokmi? Zmenili sme menu, máme nového prezidenta, globálne otepľovanie nám robí stále väčšie problémy. Zmenilo sa toho veľa, no nič z toho neovplyvňuje slovenský hokej. Tak prečo potom naši hokejisti nedokážu vyhrávať?
Je jasne viditeľné, že náš národný šport upadá. Stará „zlatá“ generácia našich hokejistov pomaly odchádza do hokejového dôchodku a mladých talentov je málo. V NHL nové slovenské mená nefigurujú. Prečo je to tak? Strácajú mladí chlapci chuť k tomuto drsnému športu alebo na Slovensku globálne otepľovanie pôsobí až tak, že aj napriek chladiacim systémom sa ľad na štadiónoch extrémne rýchlo topí?
Tá druhá možnosť nie je až tak ďaleko od pravdy, aj keď z tohto faktu asi ťažko môžeme obviňovať globálne otepľovanie. Pravdou je, že Slovensko nemá vhodné podmienky pre výchovu nových talentov. Na starých „komunistických“ klziskách v dnešnej dobe asi ťažko niekto vychová svetovú hokejovú hviezdu.
Slovenský hokej sa sťažuje na nedostatok kvalitných hráčov, ktorí by nás mohli reprezentovať, no pre ich výchovu nikto nič nerobí. Slovenské hokejové tímy uprednostňujú pri výbere svojho kádru chlapcov, ktorí tímu dokážu aj „finančne prispieť“. Ich oteckovia ich chcú pretlačiť do kádrov, len preto aby ich dieťa bolo hviezdou aj napriek tomu, že ich synčekov hokej vôbec nezaujíma a ani poriadne nevedia, ako sa drží hokejka. Skutočné hokejové talenty, ktorých hokej baví, hrajú tento šport na ošarpaných klziskách s 20ročnými hokejkami po svojich dedkoch a na výslnie sa nikdy nedostanú. Prečo nedať šancu takýmto ľuďom? Veď ja by som sa radšej počas majstrovstiev pozerala na to, ako „chlapec z dediny“ majstrovsky ovláda puk, ako na „ockovho miláčika“, ktorý počas nájazdu okrem puku, stratí aj hokejku. Veď čo je pre slovenských hokejových fanúšikov krajšie, ako oslavovať „vo večer otvorených podnikoch“ výhru pri pive, ako tým pivom zapíjať prehru?